Faktura, kto musi ją wystawiać. Czy może być online?

 

Rok 2018 może być rewolucyjny dla przedsiębiorców, którzy dotąd nie korzystali z programów do wystawiania faktur. Wejście w życie obowiązku udostępniania JPK i realizacja planów dotyczących wprowadzenia Centralnego Rejestru Faktur uniemożliwi bowiem odręczne tworzenie dowodów sprzedaży.

Kto musi wystawić fakturę?

Jeszcze do niedawna obowiązek wystawiania faktur dotyczył tylko czynnych podatników VAT, jednak później – wraz ze zmianą przepisów, został rozszerzony o kolejne grupy przedsiębiorców. Obecnie przywilej generowania faktury przysługuje każdemu właścicielowi firmy i upoważnionym przez niego pracownikom. Co do zasady w niektórych sytuacjach jest to wręcz obowiązek – na przykład wtedy, gdy firma dokonała sprzedaży na rzecz innego przedsiębiorstwa lub nabywca poprosił o wydanie faktury. Dotąd właściciele firm mogli bez przeszkód wystawiać odręczne dowody sprzedaży, lecz wprowadzenie wymogu udostępniania na żądanie organu podatkowego Jednolitego Pliku Kontrolnego, który zawiera dane z faktur sprawia, iż ta praktyka nie ma już racji bytu. Tym bardziej, że najprawdopodobniej jeszcze w 2018 lub 2019 r. zostanie utworzony Centralny Rejestr Faktur, którego celem ma być zmniejszenie liczby nadużyć podatkowych i wzrost wpływów do budżetu państwa. Wraz z jego wprowadzeniem pojawi się wymóg generowania elektronicznych faktur, co umożliwi automatyzację procesu odczytu danych. W praktyce oznacza to jednak, że każdy przedsiębiorca będzie musiał zainwestować w program do wystawiania faktur.

Elektroniczny dowód sprzedażyfaktura

Już teraz właściciele firm mogą udostępniać klientom faktury w wersji elektronicznej. Choć teoretycznie takie działanie wymaga zgody odbiorcy, to ustawodawca nie doprecyzował, w jaki sposób powinien przebiegać proces akceptacji. Możliwe jest więc udostępnianie faktury wygenerowanej online jedynie na podstawie domniemanej zgody klienta. Aby ją jednak stworzyć, niezbędny jest program do wystawiania faktur, który oprócz możliwości wygenerowania dokumentu oferuje też wiele dodatkowych funkcjonalności. Jedną z nich jest opcja personalizacji dokumentu poprzez dodanie do niego logotypu lub motta firmy.

Zmiany związane z formatem wystawiania faktur mogą początkowo wiązać się z dodatkowymi kosztami dla firm, które wcześniej nie korzystały z oprogramowania księgowego. Docelowo jednak sprawią, że system rozliczeń stanie się transparentny, a przedsiębiorcy, którzy musieli zainwestować w zakup programu, dostrzegą korzyści związane z automatyzacją procesu wystawiania dowodów sprzedaży – np. oszczędność czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.