Nie bój się płacić kartą w sklepie


Możliwość płacenia w sklepie kartą staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Obecnie ponad 79% transakcji to płatności bezgotówkowe. Procentowa przewaga nad gotówką powiększa się coraz bardziej z roku na rok. Sprawdźmy tego przyczynę.

 

Terminale płatnicze są prawie wszędzie

Trudno dziś spotkać sklep, który nie oferowałby możliwość płacenia kartą. Wiąże się to z tym, że klient coraz częściej wyciąga kartę z chęcią zapłaty w ogóle nie pytając czy jest taka możliwość.

dane-gus

Dane NBP jasno wskakują na rosnącą tendencję płatności kartą z roku na rok. Klienci noszą ze sobą coraz mniej gotówki, która tylko ciąży w kieszeni, i którą można łatwo zgubić.

 

 

Czy wszystkie karty są takie same?

Poza dobrze znanym nam wszystkim podziałem kart na debetowe i kredytowe, w Polsce możemy spotkać się jeszcze z kartą „przedpłaconą”, które oferują niektóre banki.

 

Karta debetowa (czasami błędnie nazywana „bankomatową”) jest ściśle powiązana z saldem na koncie. Obciąża ona rachunek w momencie transakcji. Czasami jest możliwość zejścia poniżej kwoty znajdującej się na rachunku,  tworząc tzw. „debet”.

 

Karta kredytowa to nic innego jak kredyt gotówkowy w formie karty. Pieniądze są przez cały czas do dyspozycji klienta, a odsetki płaci się jedynie za wykorzystaną kwotę. Karta kredytowa działa na zasadzie „pay later” – za transakcje płaci się z opóźnieniem w formie minimalnej kwoty ustalonej z bankiem lub jako całość.

 

Karta przedpłacona jest odwrotnością karty kredytowej. Działa na zasadzie „najpierw zapłać”. Wymaga ona najpierw jej zasilenia odpowiednią kwotą, a transakcje mogą być autoryzowane jedynie do wysokości salda. Takimi kartami przedpłaconymi są wszystkie „karty podarunkowe” ze sklepów. Można je również dostać bezpośrednio w banku.

 

Wygodny Paypass

Paypass to bardzo popularna w Polsce technologia płatności zbliżeniowych. Jej powodzenie zawdzięczamy przede wszystkim tym, że banki niechętnie wydają karty bez tej funkcjonalności.

Płatność Paypassem polega jedynie na przybliżeniu karty lub urządzenia do czytnika. Jeżeli transakcja jest na kwotę wyższą niż 50 zł, zapłatę należy potwierdzić dodatkowo PINem.

Zdecydowanie rozwiązanie te jest najszybszą i najwygodniejszą formą płatności pomimo niosących ze sobą pewnych zagrożeń wynikających braku wymogu PINu.

 

Płatności online

Na zakup towarów przez internet każdego dnia decyduje się coraz więcej osób. Do domu można zamówić niemal wszystko. Od drobnym prezentów takich jak świeczki, maskotki, wisiorki, a także odzież a nawet świeżą żywność. Zakupy online stały się na tyle bezpieczne, że wiele osób decyduje się zapłacić „z góry” za dany produkt czy usługę. Zazwyczaj taka płatność odbywa się przez stronę z certyfikatem SSL, które gwarantują poufność wprowadzanych danych. Sama operacja powinna być potwierdzona tokenem w formie sms lub zdrapki.

 

Bezpieczniej i wygodniej posiadać kartę niż stos banknotów

 Noszenie ze sobą całego pliku banknotów to kuszenie losu. Nie raz można spotkać się z sytuacją, w której jeden klient wyciąga portfel, w którym znajduje się kilkaset złotych, a czasami nawet więcej. Natomiast trzymanie tych pieniędzy w banku wymaga od nas posiadania jedynie karty płatniczej.

Zapłata kartą to także wygoda dla sprzedawcy. Cała procedura trwa kilkanaście sekund z ominięciem typowego w sklepach problemu braku drobnych, aby wydać resztę. Przekłada się to na szybkość zakupów.

Aby zapłacić kartą należy podać indywidualny czterocyfrowy PIN, aby transakcja doszła do skutku.

Banki zawsze proponują ubezpieczenie karty, które pokrywa ewentualne straty, gdy karta zostanie skradziona, a następnie została dokonana nią płatność lub wypłata z bankomatu,

Sam jej duplikat jest wydawany bezpłatnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.