Papier powlekany i niepowlekany. Różnice

Nie wyobrażamy sobie życia bez papieru, z którego robi się książki, zeszyty i bloki biurowe. Według podań papier powstał w Chinach na początku naszej ery, a odkrył go chiński kancelista, który eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi. Jakie wyróżniamy rodzaje papierów i jakie są możliwości ich zastosowania? Czym jest papier powlekany i czym się różni od niepowlekanego?

Podział i rodzaje papieru. Papier powlekany i inne

Papier dzieli się ze względu na następujące cechy: skład włóknisty, gramaturę, przeznaczenie, rodzaje powierzchni oraz barwę. Rozróżnia się dwie grupy papierów: papiery bezdrzewne (nie zawierające ścieru drzewnego) i papiery drzewne (zawierające ścier drzewny). W zależności od składu włóknistego papiery dzieli się na 10 klas. Papier klasy I i II ma najwyższą trwałością, a służy do produkcji banknotów i jest wykorzystywany do sporządzania ważnych dokumentów. Papier klasy III jest bezdrzewny (100% celulozy) i zaliczany jest do papieru specjalnego. Robi się z niego na przykład zeszyty szkolne i bloki biurowe. Papier klasy IV jest wykorzystywany do druków specjalnych. Papier klas V i VI nadaje się na książki. Papier klasy VIII jest przeznaczany wyłącznie do druku gazet. Papier może mieć różną gramaturę, a mianowicie: bibułka (do 25 g/m kw.), papier właściwy (25-160 g/m kw.), karton (160-315 g/m kw.), tektura (powyżej 315 g/m kw.). Ze względu na strukturę papier dzielimy na następujące rodzaje: bibuła, bristol, karton, papier bezdrzewny, papier czerpany, papier kalibrowany, papier drzewny, papier kredowy, preszpan i tekturę. W zależności od przeznaczenia papiery dzieli się na grupy (np. papier drukowy, przemysłowo-techniczny, elektrotechniczny, pakowy) oraz rodzaje (zależnie od szczególnej przydatności), np.: papier drukowy gazetowy czy elektrotechniczny. Wyróżniamy też podział na papier powlekany i niepowlekany. Papier powlekany najczęściej ma specjalną powłokę, która gwarantuje lepszy kontrast. Nadaje się więc do drukowania obrazów oraz zdjęć.

Czym się różni papier powlekany od niepowlekanego?

Obecnie w większości druków wykorzystuje się papiery niepowlekane. Papier powlekany najczęściej ma specjalną powłokę, która gwarantuje lepszy kontrast. Nadaje się więc do drukowania obrazów oraz zdjęć. Kupując taki papier sprawdźmy, czy pozwala na drukowanie jedno- czy dwustronne. Ten drugi rodzaj jest bardziej ekonomiczny. Jeśli chodzi o wykończenie papieru to możemy wybierać wśród papierów matowych, półmatowych, z lekkim połyskiem oraz z połyskiem wysokim. Wybór tak naprawdę zależeć będzie od tego jaki chce się osiągnąć efekt. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy zdjęciach najlepszy efekt jest na papierze z połyskiem. W dobrym papierze, zarówno powlekanym, jak i niepowlekanym, włókna są dobrze rozprowadzone, co można sprawdzić, patrząc na papier pod światło. Papier powlekany jest także nieskazitelnie gładki, więc wydrukowane zdjęcia będą miały najwyższą jakość.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez papieru. Wybierając ten najlepszy, zwróćmy uwagę na jego jakość i gramaturę. Zdjęcia wydrukowane na najlepszej jakości papierze powlekanym to świetny sposób na zachowanie wspomnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.