Poczta Polska czy inPost?

Każdy z nas korzystał z usług pocztowych. Niemal każdego dnia listonosz może przynieść pocztę do domu, i jako osoba, z która ma się najwięcej styczności z tego typu działalnością. Dlatego też wielu z nas myśląc o przesyłkach myśli o Poczcie Polskiej. Ale biorąc pod uwagę współczesne realia, zdecydowanie lepiej jest zainteresować się konkurencją.

Poczta Polska – Monopolista?

Do nie dawna Poczta Polska miała monopol na przesyłki listowe. Po prostu poza nie wiele znaczącymi kurierami miejskimi to poczta Polska dyktowała warunki na rynki. W rezultacie paczki znikały, listy były otwierane, czy przesyłka potrafiła iść nawet kilka miesięcy. Poczta Polska nie dbałą o klienta, bo ten w wyniku braku konkurencji i tak korzystał z ich usług.

Gdy na rynku pojawiła się konkurencja w postaci kurierów takich jak DHP, UPC, Siódemka czy rodzimy inPOST Poczta zrozumiała swój błąd i zaczęła większą uwagę poświęcać na obsługę klienta. Mimo to dopiero w tym roku umożliwiono płatność karta w placówkach poczty polskiej.

Poczta polska ma w ofercie Listy (zwykłe i priorytetowe) oraz paczki zwykłe (Priorytet i ekonomiczna). Od niedawna istnieje możliwość śledzenia przesyłek online.

Poczta Polska wprowadziła także usługę Paczka + gwarantującą (Uwaga!) pewność doręczenia.

W ofercie znajduje się również Kurier Pocztex, jednak stanowi on najdroższą ofertę na rynku (Cennik Pocztex 324 to niestety skrywana tajemnica).

 

Poczta InPost i Paczkomaty

InPost to nasza rodzima konkurencja dla poczty Polskiej. Do niedawna w ofercie były przesyłki listowe, ale nie cieszyły się dużą popularnością (przesyłki urzędowe były do odebrania m.in. w mięsnym).

Kurier i paczkomaty InPost to najwyższy poziom usługi. Kurier InPost pozwala na dostarczanie przesyłki jeszcze tego samego dnia. Paczka do 5 kg kosztuje od 19 ł (poczta polska 44 zł), z możliwością doręczenia w sobotę.

Jednakże to paczkomaty InPost zrewolucjonizowały polki rynek, zabierając znaczną część klientów Poczty Polskiej.

Paczkomaty cechują się bardzo dużą wygodą:

  • Niska Cena
  • Możliwość nadania przesyłki w dowolnym momencie (24h/7)
  • Możliwość odbioru przesyłki 24h/7
  • Od wysłania do umieszczenia w paczkomacie często mija mniej niż 24 godziny
  • Wiele firm oferuje bezpłatne zwrotu przesyłek z dowolnego paczkomatu

Coraz więcej firm oferuje możliwość wysyłki paczki do paczkomatu. Jest to duża wygoda, ponieważ od momentu umieszczenia jest aż 72 godziny, aby odebrać paczkę. Po tym czasie przesyłka będzie czekać w jednym z oddziałów inPOST. Popularne stają się w ostatnim czasie także szybkie zwroty. Gdy zakupiony w sklepie produkt nie spodoba się, po otrzymaniu od sklepu kody zwroty, wystarczy udać się do najbliższego paczkomatu i zostawić w nim paczkę.

przesyłka

Pozostali kurierzy

Najbardziej popularnymi kurierami w Polsce są UPC, GLS i DHL.  Konkurują oni przede wszystkim między sobą oferując dodatkowe usługi lub ubezpieczenie przesyłki w cenie. Każdy z nich cieszy się wysoką jakością obsługi klienta.

Na rynku istnieją także inne firmy kurierskie nie odbiegające jakością od światowych gigantów. Jeżeli Neil wiesz, jak zamówić kuriera, skorzystaj z jednej z najlepszych internetowych porównywarek kurierów Globkurier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.