Rodzaje atramentu do piór

                              

Atramenty do piór są z powodzeniem stosowanie od kilkuset lat i nawet moda na praktyczne długopisy nie osłabiła ich pozycji na rynku materiałów piśmienniczych. Mogą być używane na co dzień lub tylko w wyjątkowych sytuacjach. Czy wiesz, czym się od siebie różnią?

Wszystkie kolory tęczy

Po wejściu do sklepu z kałamarzami i piórami wiecznymi już na pierwszy rzut zobaczysz, jak szeroki jest asortyment kolorowych atramentów do piór. Oprócz tradycyjnej czerni i koloru niebieskiego znajdziesz tam także rzadziej spotykane barwy, np. czerwony, granatowy, szary oraz zielony, a każdy z nich występuje w kilku odcieniach. Z łatwością zaopatrzysz się więc w atramenty turkusowe, lawendowe, purpurowe oraz brązowe.

Jeżeli zależy Ci na efektownym wyglądzie liter lub grafiki wykonanej przy użyciu pióra, zwróć także uwagę na produkty wzbogacone drobinkami brokatu. Tego typu atramenty do piór nie wyróżniają się znacząco w przypadku napisania jednolitego tekstu, lecz wystarczy utworzyć barwną plamę na kartce, by zobaczyć, jak mienią się podwójnym kolorem. Brokat prezentuje się dobrze szczególnie wtedy, gdy jest połączony z nasyconą barwą czerwieni, tworzy wtedy iście królewską kompozycję.

Jeśli jednak szukasz atramentu do użytku biurowego, oryginalne połączenia kolorów nie będą dla Ciebie tak istotne, jak tradycyjne odcienie, które są bardziej funkcjonalne w przypadku odręcznego wypełniania dokumentów czy sporządzania notatek. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły – fluorescencyjne atramenty do piór. Ich intensywnie żółta barwa pełni tę samą rolę, co w przypadku typowego zakreślacza, a więc służy wyeksponowaniu ważnego słowa lub fragmentu tekstu w elegancki, a zarazem czytelny sposób.

Cechy dobrego atramentu

atrament do pióra

Nie tylko kolor atramentu jest istotny, ale także jego właściwości. Ważna jest dobra konsystencja, dzięki której będzie swobodnie przepływał w obrębie pióra, nie kumulując się w żadnej z jego części. Kluczowy jest także szybki czas wysychania, dzięki któremu unikniesz rozmazywania się atramentu w trakcie pisania. Produkt dobrej jakości powinien również wykazywać pewną odporność na niewielką ilość wody i nie rozmazywać się od razu, gdy na fragment tekstu spadnie kropla płynu. Dobre atramenty do piór umożliwiają też płynne pisanie i – niezależnie od intensywności barwy – nie wytrącają osadu, który mógłby odkładać się na stalówce.

Pisanie wiecznym piórem ma w sobie magię, która daje mu przewagę nad kreśleniem liter za pomocą zwykłego długopisu. Wybór odpowiedniego atramentu może dodatkowo zwiększyć komfort pisania, więc warto rozważyć różne opcje i nie podejmować decyzji, kierując się wyłącznie kolorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.