Turystyka studia – kierunek przyszłości?

 

 

Ludzie obecnie podróżują o wiele częściej i więcej, niż kiedykolwiek w historii. Branża turystyczna i rekreacyjna na całym świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Czy oznacza to, że absolwenci turystyki po ukończeniu studiów będą mieli zapewnione zatrudnienie?

Studia interdyscyplinarne

Turystyka studia łączy wiedzę z różnych dziedzin: nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych oraz rolniczych. Jeśli zamierzasz studiować na tym kierunku, zastanów się, czy interesujesz się geografią i lubisz podróże. Czy umiesz szybko reagować i podejmować decyzje, czy jesteś sprawnym organizatorem, czy jesteś kreatywny i komunikatywny? Czy łatwo przychodzi ci nauka języków obcych? Jeśli tak, to kierunek wymarzony dla ciebie. Turystyka studia daje perspektywę na pracę w biurach podróży, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, w administracji rządowej i samorządowej, organizacjach społecznych, centrach rekreacji i odnowy biologicznej.

Łatwe, lekkie i przyjemne?

Studia na kierunku turystyka mają opinię studiów lekkich, łatwych i przyjemnych. Obozy letnie i zimowe, wyjazdy zagraniczne na praktyki, dużo zajęć rekreacyjnych, poznawanie świata… Czy może być coś przyjemniejszego? Zwłaszcza w porównaniu z prawem czy medycyną. A jednak studenci tego kierunku podkreślają, że to tylko jedna strona medalu. Że również turystyka studia, tak jak każde inne, wymagają sporo wysiłku umysłowego i fizycznego.

 

Nie jest to kierunek dla każdego. Po pierwsze, trzeba lubić ruch i sport, być sprawnym i wytrzymałym fizycznie. Po drugie, trzeba być ciekawym świata, interesować się historią i geografią i posiadać sporą wiedzę z tych dziedzin. Po trzecie, należy lubić ludzi i kontakt z nimi, a po czwarte – trzeba być otwartym na zmiany, kochać podróże i niespodziewane sytuacje. No i – co chyba najważniejsze – znać przynajmniej dwa języki obce. Turystyka studia zdecydowanie nie są dla osób nieśmiałych, które nie lubią przebywać w grupie.

Hiker walking to mountains

Ile można zarobić?

Niestety, nie wszyscy absolwenci turystyki i rekreacji znajdują pracę w zawodzie. Stosunkowo najłatwiej mają specjaliści od sportu i rekreacji: w związku ze stale rosnącym zainteresowaniem fitnessem i rekreacją, instruktorzy fitness i animatorzy sportu z reguły znajdują pracę w swoich specjalnościach.

 

A jak zarabia absolwent turystyki? Różnie, w zależności od miejsca zatrudnienia i wahań koniunktury. Podinspektor do spraw promocji turystyki regionu w urzędzie powiatowym nie zarobi więcej niż 2000 zł miesięcznie, ale już pracownik dobrze prosperującego biura podróży, zatrudniony na prowizję, może w sezonie zarobić nawet ok. 5000 zł miesięcznie.

 

Pilot wycieczek zagranicznych zarabia dziennie średnio 100-300 zł za jeden dzień pracy z grupą, ale tu stawki uzależnione są od organizatora (wahają się od 100 do 500 zł za dzień). Pamiętajmy, że aby pracować jako pilot, trzeba ukończyć odpowiedni kurs i zdać egzamin, można go zrobić już podczas studiów.

 

Stosunkowo dobrze zarabia rezydent, zwłaszcza na placówce zagranicznej. Stawki są podobne jak w przypadku pilotów wycieczek, ale ponieważ rezydent pracuje całą dobę, zarabia odpowiednio więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.